Mayıs 12, 2019

“Üzgünüz, İsteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu” Çözümü

Instagram, kullanıcılarının artmasıyla birlikte kendini sürekli güncelleyen ve geliştirmeye çalışan bir platform.
Bu güncelleme ve yeniliklerin yanında gelen güncellemelerle birlikte bazı hatalar da meydana gelebiliyor.
Bu meydana gelen hatalardan biri ise instagram’a giriş yaparken karşılaştığımız “Üzgünüz, İsteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu” hatası.

Üzgünüz, isteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu

Bu hatanın meydana gelmesinin nedeni Telefonunuzdan bir çok kez hesap açmış, bir çok kez farklı hesaplara giriş yapmış veya kullandığınız IP adresiniz üzerinden bir çok farklı hesapla instagram’a giriş yapıp instagram’ı kullanmanız olabilir.

Instagram genelde kullanıcıların en çok kullandıkları cihazları güvenli olarak belirler ve o cihan üzerinden gelen istekleri direkt olarak kabul eder ve kullanıcıya “robot musun?” gibi sorular sormaz veya sms, e-posta doğrulaması gibi işlemlerden geçirmez. Eğer bir cihazdan farklı farklı hesaplara giriş yapıp işlem yaparsanız instagram cihazınızı spam olarak işaretleyebilir ve bu da üzgünüz, isteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu hatasını almanıza yol açar.

Instagrama giriş yapamıyorum” diyenlerin karşılaştığı “Üzgünüz, İsteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu” hatasının 4 adet çözüm yolu bulunmaktadır. Şimdi bu 4 çözüm yolunu da sizlerle paylaşacağım.

1-) VPN Kullanarak Instagram’a Giriş Yapın

Yukarıda bahsettiğim gibi Instagram kullandığınız cihazı veya IP adresinizi spam olarak algılayıp sizleri Instagram hesap oluşturmaktan veya Instagram’a giriş yapmaktan mahrum bırakıyor olabilir.

Android veya iOS kullanıcıları uygulama mağazalarından gidip ücretsiz bir VPN uygulaması indirebilir, uygulamayı aktif edip Instagram’a giriş yapmayı deneyebilirler.

2-) Instagram’a Web Üzerinden Girip Hesabınızı Dondurun

Instagram hesabınıza giriş yapamıyorsanız yüksek çözüm oranı sunan bu yolu da deneyebilirsiniz.
Yapmanız gereken; Instagram’a web sitesi üzerinden giriş yapıp profilinize girmek ve “Profili Düzenle” butonuna basıp açılan sayfadan en alta inip sağ altta bulunan “Hesabımı devre dışı bırak” bağlantı yazısına tıklayıp şifrenizi girerek hesabınızı devre dışı bırakmak.

Merak etmeyin hesabınız silinmeyecek sadece geçici olarak devre dışı bırakılmış olacak ve unutmayın ki hesabınıza minimum 2 saat sonra girebilirsiniz. Ama size tavsiyem hesabınız dondurduktan 4-5 saat sonra mobilden Instagram uygulamasını açıp kullanıcı adı ve şifreniz ile normal bir giriş yapmayı denemeniz.

Bu adımda büyük ihtimalle olumlu bir sonuç alacaksınız. Eğer alamazsanız bir sonraki adımı deneyin.3-) Giriş Yardımı Alarak Kolayca Instagram’a Giriş Yapın

Bu aşamada Instagram mobil uygulaması açıkken giriş yapma ekranının hemen altında bulunan “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” (iOS’ta bu, Şifremi Unuttum yazısına tıklayınca geliyor.) veya “Giriş yapmak için yardım al” yazısına tıklayıp açılan ekrana Instagram hesabınızda kayıtlı olan telefon numaranızı girin. Instagram size burada hesabınızı gösterip seçmenizi isteyebilir veya telefon numaranıza kod içeren bir SMS gönderip sizden doğrulama yapmanızı isteyebilir. Instagramın gönderdiği SMS’de bulunan kodu yazıp kolayca hesabınıza giriş yapabilirsiniz ve “Üzgünüz, İsteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu” sorununu çözmüş olursunuz.

4-) Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Döndürüp Sıfırlayın

Eğer bu çözümlerin hiç birinden faydalanamadıysanız kesin bir çözüm olan cihazınızı sıfırlamak ile bu sorunu çözebilirsiniz.
BU çözüm pek tercih edilmese de kesin olarak çözüm sağlamaktadır. Cihazınızı sıfırlayıp tekrar kullandığınız uygulamaları ve Instagram’ı indirip kolayca “Üzgünüz, İsteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu” hatası almadan hesabınıza giriş yapabilir ve kayıt olma gibi işlemleri de tekrardan gerçekleştirebilirsiniz.

Share

Murat

ikizler burcuna mensup, umursamaz, kitap ve hayvansever biri.

You may also like...

8 Responses

 1. Bilgin dedi ki:

  instagram’da Üzgünüz, İsteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu hatası alanların başarıyla sorununu çözecek bir yazı olmuş elinize sağlık

 2. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar instagram’da üzgünüz isteğiniz ile ilgili bir hata oluştu diye mesaj çıkıyordu giriş yaparken Murat sayesinde çözdüm!

 3. Berke dedi ki:

  instagram giriş yaparken bu sorun ile karşılaşıyordum sayenizde şimdi instagrama hata almadan giriş yapıyorum

 4. Öznur dedi ki:

  üzgünüz instagrama giriş yaparken hata oluştu mesajını ben de alıyordum sayende 2. adımda çözdüm teşekkür ederim

 5. Eda Nur dedi ki:

  Üzgünüz, İsteğiniz ile ilgili bir sorun oluştu hatasını bir tek ben alıyorum sanmıştım ama nedenini ve çözümünü sayende öğrendim teşekkürler.

 6. REMONTguh dedi ki:
  Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

  Omni los angeles What Is HPP? HPP Los Angeles
  High Pressure Processing Toll Services High Pressure Processing Los Angeles Can Trust Los Angeles is a cultural milieu of the ]
  The post Omni los angeles What Is HPP? HPP Los Angeles appeared first on 12.remmont.com.

  Tulsa Finance

 7. REMONTguh dedi ki:
  Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

  Los angeles colleges and universities Adventist Colleges and Universities – Faith, Friends, Future
  Explore what 13 Adventist colleges and universities have to offer your faith, friendships and future. Apply to your top 3 schools free with one application! Los angeles colleges and universities Experience positive dating interactions 3x more likely Participate in campus activities, such as sports teams, music groups, campus publications, student clubs 2x – 4x more ]
  The post Los angeles colleges and universities Adventist Colleges and Universities – Faith, Friends, Future appeared first on Education News.

  Memphis Finance

 8. Craigtoimb dedi ki:

  best online dating sites in sri lanka i had a dream about dating anothwr girl
  how can christian dating be christ centered reddit dating an american girl
  dating site new york times crossword best dating apps for jewish singles
  best legit online dating sites white guy dating an arab girl
  christian dating sites like christiandatingforfree bbw curvy dating sites

 9. Craigtoimb dedi ki:

  dating apps in china angela rodrigues san jose dating site
  rating for online dating sites lesbian dating free chat
  online dating site in the philippines best dating service in los angeles
  free bbw adult dating site teenage dating sites for free
  online dating chat rooms free no registration free online dating sites for females

 10. Craigtoimb dedi ki:

  where am i going to buy paid any dating sites texas penal code assault dating violence
  russian dating san francisco online dating see someone you know
  yourtango dating after 50 best online dating app for asia
  new york professional dating service toronto dating sites review
  muslim dating website usa any 100 percent free dating sites

 11. VEGASguh dedi ki:
  Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

  car sale australia
  Произвольный текст и макросы до содержимого файла
  Free credit report by phone ^ Video – -I got my free credit reports, but they do not include my credit scores] Free credit report by phone Free credit report by phone About Us Overview Careers Overview We’re the Consumer Financial Protection Bureau (CFPB), a U.S. government agency that makes sure banks, lenders, and other financial companies treat you fairly. I got my free credit reports, but they do not include my credit scores. Can I get my credit score for free too? Answer: Free credit reports provided by the nationwide credit reporting agencies currently do not include free …
  The post Произвольный текст и макросы до содержимого файла appeared first on Auto&Car.

  Alabama Finance

 12. EGASguh dedi ki:
  Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

  Deposit Car Insurance
  Trucks for sale in san antonio Ryder Used Trucks for Sale, Used Semi Trucks for Sale
  Ryder’s used trucks for sale include a wide inventory of used semi trucks for sale as well as box trucks, flatbeds and sprinter vans with popular brands such as Freightliners. Ryder Used Trucks for Sale Trustworthy Trucks. Ryder Reliability. Used Trucks Used Tractors Used Trailers Used Specialized Equipment Used Reclassified Used Trucks for Sale You want selection. We’ve got it. Choose from thousands of used straight trucks, refrigerated trucks, and stake trucks – both CDL and non-CDL – from leading makers, including: Ford, Freightliner, GMC, International, Isuzu, Kenworth, Mack, Mitsubishi, Peterbilt, Sterling, and Workhouse. Select the exact size, payload capacity, …
  The post Trucks for sale in san antonio Ryder Used Trucks for Sale, Used Semi Trucks for Sale appeared first on Auto&Car.

  Kitchen News

 13. Scottsdaleguh dedi ki:
  Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

  enterprise finance guarantee

  Leading real estate agents and property experts Pattaya Thailand, pattaya real estate.Pattaya real estate
  Find your place in Pattaya 1M? 2M? 3M? 4M? 5M? 10M? 15M? 30M? Any Special For Everyone People who care. Places that matter. Last added Properties Sign up For Updates Signup for RE/MAX Town & Country real estate newsletter to receive the latest updates on the residential property market and investment. To subscribe or to unsubscribe please leave your name and email address here. Share: Recent Project Launches LAST PUBLICATIONS Do NOT use a real-estate agent in Pattaya! We do NOT recommend using a real estate agent in Pattaya! If you want to let or sell your property it is …
  The post Leading real estate agents and property experts Pattaya Thailand, pattaya real estate.Pattaya real estate appeared first on Real Estate .
  highlands nc real estate

  shell credit card
  credit karma customer service number
  credit one bank employment
  credit one bank online account
  credit one customer service credit card

  BONUS 250 FREE LINKS SITE & BLOG
  Pennsylvania DMV Bill of Sale FormWikiforms
  Online Science Teacher Degree
  2016 Honda Odyssey Reviews, Pictures and Prices
  Rehab: Utah Alcohol Treatment – Drug Addiction Recovery
  Superior Federal Credit Union – Borrow – Loans – New & Used Auto Loans
  The Home Loan Expert
  Tunkhannock Auto Mart – Tunkhannock, PA: Read Consumer reviews, Browse Used and New Cars for Sale, tunkhannock auto mart.
  Acura Parts at
  Financial Calculators
  Used Car listings in Jacksonville, FL
  Edinburgh CSC
  EAST Automotive Archives
  Car Tint, Car Window Tinting & Precut Car Tint Kits
  No Money Down Car Dealerships California. Bad Credit Loans 0 Down.
  Richfield, Utah Dodge, Jeep & Chrysler Dealer
  Manheim North America, manheim auto.
  Husker Auto Group
  Oasis Insurance Serves Arizona s Insurance needs with more than 19 offices
  Auto Supply Company, auto supply stores.
  Auto covers
  Compare Car Insurance
  Bad Credit Car Loans and Auto Financing in Hawaii.
  Auto haus, auto haus.
  Maine Auto Loan Rates, New Car Loan Rates, Used Car Loan Rates
  List – Links to APA-Accredited Counseling Psychology PhD
  Compare Auto Insurance Quotes Online and Save Big
  Automotive Service Manuals, Shop Manuals, Repair Information, auto service manuals.
  Mobile Auto Detailing
  Buchanan auto park
  Used Auto Loan – Payday Advance With Bad Credit, used auto loan.
  Occasion auto
  How to Find Car Dealer Invoice Price, auto invoice prices.
  Auto Repair Advanced Auto Care Costa Mesa, CA 92627
  Car Loan Calculator
  Waterproof Car Top Carriers
  The Disappearing Bees And What You Can Do To Help
  Best Tires – Top 5 Tire Reviews
  2016 Los Angeles Auto Show News – Photos – Motor Trend, la auto show.
  Used Auto Body Parts
  Mobile Battery Service
  Salvage Car Sale
  Edmonton Used Car Dealership
  Culinary Schools in Boston, Massachusetts
  Carz Inc – Used Cars – Raleigh NC Dealer
  Getting a Car Loan With No Credit is Easier Than You Think
  Voip sip trunk
  Murray s Speed – Custom, murray auto parts.
  Used Auto Parts Olympia, Summit Auto Wrecking, auto wrecking yards.
  Denver Auto Show: 5 Last-Minute Facts About This Week Weekend
  Auto-Graphics Resource Sharing Software Company Information
  Cheap muscle cars for sale – Skin Care and Natural Beauty Products Revitol – Nov 24, 2015
  Autos Under 5000 & JR Transporting – Used Cars – Island Park NY Dealer
  Auto Loans
  Food – Drink – How To Information, eHow, types of french cakes.
  Albuquerque, N
  Best online auto parts and accessories stores? Car Talk
  Used Car Search Engines – Best Used Truck – Auto Search Online
  Compare Cheap Car Insurance Quotes at в„ў
  Bad Credit Car Loan Resources: No Down Payment
  Car Loan Calculator – Loan Payment Estimator, auto loan calculator.
  Submit Your Invention To “The Inventors Road Show™” – The Inventors Road Show
  Federated and KOI Auto Parts host training in Cincinnati from Federated Auto Parts
  The 3 Best Full Coverage Auto Insurance Companies of 2015
  Classic Auto Sales of Beatrice NE, 68310 Beatrice Classic Auto Sales
  For sale in Trinidad – Cars For Sale In Trinidad
  Business Insurance – Small Business Insurance: Farmers Insurance
  About the Used Auto Parts Locator – Find Used Auto Body Parts
  Vehicle Storage, Vehicle Self Storage
  Commercial Auto Insurance
  Auto paint supplies
  Midwest Auto Group – Used Cars – Olathe KS Dealer
  Riverside – s Trusted Drug Rehab Center
  Air Conditioning
  MAX S AUTO SALES LLC – Used Cars – Philadelphia PA Dealer
  Custom Vehicle Graphics – Decals – Best Car Wraps in Utah
  Enterprise Rent-A-Car – Car Rental – Cerritos, CA – Reviews – Photos
  Ogden pick a part
  When To Hire A Personal Injury Attorney – Auto Insurance Claims at: The DMV Made Simple
  Mercedes Benz Parts
  Mercury Auto Warranty Services, mercury auto.
  Genuine Jeep Parts and Accessories
  Car Rental – AirTrain – Ground Transportation – Newark Liberty International Airport – Port Authority of New York – New Jersey
  Auto and Home Insurance Quote
  Diminished Value Calculator
  Discount Auto Parts Online
  Midas: Brakes, Tires, Oil Change, All of Your Auto Repair Needs, auto repair shops.
  Wholesale SIP Trunking – Hosted Communications Services
  Discount Volvo Parts Online – Low Prices.
  Online Automotive Truck and Car Parts Accessories at, auto stores.
  Pompano Beach Auto Body Collision Repair Shop
  Japanese Used Cars for sale
  Active Auto Body – Paint Shop, auto paint shop.
  GOODYEAR AUTO SERVICE CENTER in Montgomery, AL 36117, goodyear auto service.
  Auto Advantage – New Car Dealers
  How to Get Bank Auto Loans with Bad Credit.
  Classes and Courses in Early Childhood Education
  What is a Bumper to Bumper Warranty?
  CSEFEL: Center on the Social and Emotional Foundations for Early Learning
  Automobile mechanic Jobs, auto mechanic jobs.
  Clear Window Decals
  Auto Brokers of Jackson
  Community Christian School
  Help for Opiate Addiction
  Rolling Thunder 2017: Motorcycle Rally in Washington DC
  Salute to Spouses
  D-Link Cloud Solutions Live Demo, mydlink cloud services.
  Cumming, GA Personal Injury Lawyer – Steven Leibel Is Ready To Help
  Viking Auto Parts – Quality Recycled OEM Auto – Truck Parts, viking auto salvage.
  Auto Detailing Supplies, Chemicals, Equipment, Accessories and more.
  Auto spa
  Classic Cars for Sale on Car And Classic, old cars.
  Auto123, New Car, Used Cars, Auto Show, Car Reviews – Car News, Auto123, auto parts 123.
  LOCAL USED CARS FOR SALE BY OWNER – LOOT CARS FOR SALE GAJ
  Painted Automotive Parts
  Automobile: Annunci auto usate, auto nuove, auto Km 0 e auto aziendali –
  Early Loan Payoff Calculator to Calculate Extra Payment Savings
  Home, Auto Service Auto Body, auto shops.
  Motorsports, O – Reilly Auto Parts, reilly auto parts.
  Rates – Desert Schools
  Guide to Buying a Used Car, buying used car.
  Insurance Hunter
  Finding Used Car Values
  Mercury Salvage Parts – Original Mercury Parts
  Car Wraps – Car Graphics – Custom vinyl wraps
  Columbus Used Car Dealer
  Autographics Home
  Ability Rent a Car, auto rental.
  Window Shades – Custom Shades for Windows at Select Blinds
  Auto Radiator Repair
  Payment Calculator, auto payment calculator.
  Bremerton Used Car Dealer WA
  Help desk system
  Barrett Auto Gallery
  Unlicensed Used Car Dealer Investigated
  Credit Union Auto Buying Service
  Car Finance Calculator: Calculate Your Car Loan Payment.
  Daihatsu explores the future of play with two Kopen concepts
  List of Top Car Insurance Companies
  Auto auction, Search Results, Goodwill Industries International, Inc, goodwill auto auction.
  10 Cool Cheap Cars On The Used Market
  Auto Body Repair
  Detroit Auto Show: Automakers Flex Their Muscle – NBC News
  Fort Worth Nissan
  RN to BSN – Azusa Pacific University
  Auto Parts Chicago Illinois Advance Auto Parts Auto Parts Chicago Illinois
  Visitors – Guide to the Chicago Auto Show
  DFW Auto Show, dallas auto show.
  Esurance Auto, Home Insurance Quotes, auto and home insurance.
  The 7 Must Have Auto Body Tools You Need
  Journalism Graduate Schools Colleges and Universities
  Used Car Search Engines – Best Used Truck – Auto Search Online
  Auto Title Loans
  Liftmaster Garage Door Opener Manual, User Guide, Installation Manual
  Car Finance Calculator: Calculate Your Car Loan Payment.
  Auto Loan Calculator, Car Loan Payment Calculator
  Who Has the Best Car Insurance Rates in Florida? Online Auto Insurance
  Home- Rhode Island -Public Safety Grant Administration Office
  How to Get Lowest Auto Loan Rates with Dealer Financing
  2015 Progressive Review
  Auto Body Shop Madison WI (608)-831-9554
  Auto Parts in Canada! Canada Auto Parts Online
  Budget U Pull It Used Auto Parts and Salvage Yard Budget U Pull It Auto Parts
  Auto placevi
  Viking Auto Parts – Quality Recycled OEM Auto – Truck Parts, viking auto salvage.
  Ajax Auto Dismantlers
  Auto Computer Exchange Inc
  Factoring and Roots of Polynomials
  New York Divorce Lawyer & NY Family Law Attorney
  Rebuilt Transmissions For Sale
  Nordstrom – s Automotive
  Mortgage Refinance Calculator.
  Auto Body Repair Shop in Chilton WI
  Tropic Window Tinting – The Window Tinting Professionals
  Cybercrime moves to the cloud
  Muzzleloader – Long Range Muzzleloader – Custom Muzzleloader: Ultimate Firearms, sear auto center.
  Jody Millard Pest Control LLC – Pest Control – 1906 Hamill Rd, Hixson, TN, United States – Phone Number
  Scam ad, Review 58352
  Prerequisites and Other Courses – School of Physician Assistant Studies – College of Medicine – University of Florida
  How Car Rebates and Incentives Work
  O Reilly Media – Tech Books and Videos, oreilly auto.
  Auto diagnostic tools
  Car Shipping
  The largest inventory of used vehicles in Boston and New England.
  Buying a Second Hand Car
  National council on drug abuse
  Auto parts
  Car auctions
  Personal Banking: Accounts, Mortgage, Loan, Wealth, hsbc auto.
  Homeowners Insurance
  SAML 2
  Auto Repair by Top-Rated Mobile Mechanics, YourMechanic, auto mechanic.
  Used Cars For Sale By Owner Best Car Finder
  Restaurant POS – Ultimate POS
  Fix Leaking Car Radiator with K-Seal
  Palm Beach County News – Sun Sentinel
  Portable AC BTU Guide – What Size Air Conditioner Does My Room Need?
  Available Academic, Educational, Tutoring Business Names
  How to Fix a Broken Electric Car Window: 11 Steps (with Pictures), auto window repair.
  Chicago vs. St. Louis
  The Automotive Advisor – Your Personal Auto Shopper
  Homeowners Insurance
  Mazda Car Parts & Accessories Atlanta
  Suzuki Parts & Suzuki Car Accessories
  AutoStar USA: Used Cars Asheville NC
  Free Car Valuation
  Mobile Mechanic Kansas City MO, 816-307-0749 – Mobile Auto Repair Pros, mobile auto repair.
  Connects Interested Auto Buyers with Local Auto Dealers Regardless of Credit Type
  Extra Payment Loan Calculator
  Classic Cars For Sale by Auction. Vintage
  How to Calculate Book Value (with Calculator), auto book value.
  Site Overview
  Remote Car Starters
  Auto Finder
  Guide to Buying a Used Car Without Going Crazy
  Orileys Auto Parts Store, View Orileys Auto Parts Store, SYI Product Details from SYI Industrial Co, Ltd, orileys auto.
  Lloyd custom fit mats for all cars, trucks, SUVs & vans
  Nissan Parts.
  Get ** THE CHEAPEST CAR INSURANCE ** deals for smart drivers!
  Namjerno najbolji, auto mall.
  Acura TL Parts, Acura TL Accessories
  Auto Body Repair
  Monitoring – Technology in Terrorism – Counter-terrorism
  How to Purchase a New Car Cheap
  Getting an Auto Insurance Quote Online – 21st Century
  Automotive Tools and Motorcycle Tools – Harbor Freight, auto tools.
  BMW Parts – BMW Auto Parts Online Catalog
  GLOBAL AUTO USA – Used Cars – Saint Paul MN Dealer
  How Auto Loans Work
  Auto-Tune for Guitar Forum, auto zone.com.
  Used Toyota Suvs For Sale – Motor Trend
  Auto Shipping Quotes
  Federal Auto Loan
  Refinance Car Loan with Bad Credit – Valley Auto Loans
  California Auto Loan Rates
  Military – Veterans – Fayetteville Technical Community College
  About the Law Office of EC Lewis PC Small Business Attorney
  USASpareparts – Spare Parts and Accessories for American Vehicles
  Websites give free cost estimates for car repairs
  C & D Auto Exchange – Used Cars – Fort Myers FL Dealer
  28 Top-Rated Auto Body Shops
  Used Cars for sale at: FREE used car classifieds Search for the For Sale By Owner.
  Auto Transport
  Autos Unlimited – Used Cars – Las Vegas NV Dealer
  Government Seized Car Auctions, used car auctions.
  What is the Best Desktop Virtualization Software, How to Decide?
  Used Auto Parts Store – Used Car Parts, Used Truck Parts – Free Shipping Available
  Enterprise Computer Forensics: A defensive and offensive strategy to fight computer crime
  Used Car Sales Figures from 2000 to 2014
  Indiana Auto Salvage
  Automotive Parts, Remanufactured Crate Engines

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir